Skip to content

Czekaliśmy na nie długo, bo dziesięć miesięcy, a teraz motywowani tęsknotą jemy je niemal bez przerwy – na śniadanie, obiad i kolację, upychamy je także w kanapkach do pracy. Szparagi to początek sezonu na wiosenną świeżyznę, co roku są jak obietnica – zapowiadają coraz bogatsze, kolorowe dania, chwilę po nich pojawią się bowiem botwinki, ogórki, truskawki, bób i inne sezonowe przysmaki. 

Szparagi smakują radością, po prostu! 

Szparagi ekologiczne dlaczego warto?

  • w uprawie eko szparagów metody wspierania wzrastających roślin są naturalne i sprzyjają glebie – stosowane są m.in. opryski z pokrzywy i alg morskich;
  • szparagi z BioBazaru są świeże – zostały zerwane niedługo przed tym nim trafiły na nasz targ, świeżość szparagów poznasz po łodygach – powinny być sztywne, mięsiste, pełne soków, a końcówki nieprzesuszone;
  • szparagi nie wymagają długiej obróbki, można w kwadrans mieć świetny posiłek;
  • szparagi są bardzo uniwersalne – nadają się do sałatek, jako wdzięczne zwieńczenie jajecznicy i omletów, można je także zapiekać, smażyć i grillować, wrzucić w makaron, dodać do risotto albo do zupy – możliwości są dosłownie nieskończone.

Jak przygotować szparagi?

Zielone szparagi przygotujesz najszybciej.

  • Szparagi gotowane. Umyj je dokładnie, chwyć od dołu i odłam zdrewniałą końcówkę. Wrzuć na osolony wrzątek, gotuj 3-5 minut w zależności od średnicy łodyg. Mało kto ma na stanie specjalny wysoki garnek do gotowania szparagów, ja polecam gotować je w dużej patelni – rozwiązanie sprawdzone i wygodne.
  • Szparagi z piekarnika. Umyj je dokładnie, chwyć od dołu i odłam zdrewniałą końcówkę. Wysmaruj szparagi oliwą lub olejem, delikatnie posól. Zapiekaj 15-20 minut w 180 stopniach – grzałka góra-dół.
  • Szparagi z grilla. Podobnie przygotuj szparagi na ruszt, wybierz jednak grubsze sztuki – będą smaczniejsze. Opiekaj z obu stron 5-10 minut.

Białe szparagi wymagają nieco więcej pracy, ale niewiele więcej.

  • Umyj je dokładnie, chwyć od dołu i odetnij zdrewniałą końcówkę. Obierz szparagi do połowy wysokości. Wrzuć na osolony wrzątek, gotuj 8-10 minut w zależności od średnicy pędów.

Czy szparagi można jeść na surowo?

Świeże szparagi można jeść także na surowo, są chrupiące i pyszne. Mój ulubiony sposób to zielone szparagi pocięte obieraczką we wstęgi, zestawione z sałatami, jajkiem, parmezanem i prostym winegretem (gotowy, pyszny winegret od Kasi z Podlasia dostaniecie na stoisku Fabryka Deli).

Z czym podawać?

Białe szparagi i sos holenderski to jest bajeczny team!

Białe szparagi pasują także do wędzonej szynki – polskiej lub włoskiej cotto, a także do jajek – szczególnie takich z płynącym żółtkiem.

Z białych szparagów wychodzi znakomita zupa krem – można ją zagęścić płatkami ryżowymi lub ziemniakami, całość warto zwieńczyć drobno posiekanym koprem.

Zielone szparagi świetne są:

  • z jajkiem sadzonym;
  • z jajkiem sześciominutowym, tj. takim gdzie żółtko jest płynne, a białko dobrze ścięte;
  • z jajkiem na twardo – posiekanym z dodatkiem koperku i szczypiorku;
  • z omletem oprószonym dojrzałym serem;
  • ugotowane łebki maczać można bezpośrednio w jajku na miękko;
  • grillowane, smażone lub gotowane szparagi podać można na pinsie, podpłomyku lub grzance z kulką burraty albo solidną łychą stracciatelli od Bianca Mozzarella
  • zielone łebki polecam także po zapieczeniu z boczkiem lub szynką parmeńską.

Gdzie kupisz ekologiczne szparagi?

W kwietniu i maju na BioBazarze polskie szparagi są dostępne na stoiskach: Nova Bio, Zielony Stragan i Powielin.

Szparagowe motywy są wyraźne na wielu stoiskach – szczególnie polecamy obłędnie pyszne pierogi ze szparagami i mascarpone oraz zupę krem z zielonych szparagów, które powstają sezonowo od lat w Skarbach Smaku, stoisko nr 3. 

Magda z Żarcia Mamuśki ma nieograniczoną wyobraźnię w tworzeniu nowych receptur – niewątpliwie zaskoczy nas i tym razem jakimiś nowinkami na bazie szparagów. 

Zaglądajcie na BioBazar i korzystajcie z sezonu, bo potem na białe i zielone łebki przyjdzie czekać znowu 10 miesięcy.