BRYNDZA ZE ŚRÓDBORZA
Bryndza kojarzy się z tatrzańskimi halami, a my na BioBazarze mamy bryndzę mazowiecką, wytwarzaną z mleka owiec biegających po łąkach Śródborza. Bryndza powstaje na bazie naturalnego, solidnie osolonego owczego twarożku podpuszczkowego, który po zalaniu masłem dojrzewa minimum 3 miesiące. Im dłużej dojrzewa, tym intensywniejszy smak i kolor zyskuje.
Te pierogi mają charakter. Połączenie kaszy gryczanej, bryndzy i aromatycznej mięty jest zaskakujące, a przy tym na wskroś lokalne. Pierogi te znakomicie wypadną potraktowane z wierzchu okrasą z boczku lub prażonej cebulki, jak również z kwaśną śmietaną. Świetne są także po podsmażeniu na rumiano. Dobrze im w towarzystwie surówki z kiszonej kapusty. To mocne niebanalne smaki i sycący posiłek. Z poniższych składników wychodzi ok 60 sztuk – wszystko zależy od grubości ciasta, wielkości pierogów, wiadomo.
Składniki:
- 1,5 szklanki kaszy gryczanej nieprażonej Bals’Amore
- 200 g bryndzy ze Śródborza
- 1 duża drobno pokrojona cebula
- kilka listków świeżej mięty Bukiet Smaków
- sól i pieprz
- 500 g mąki pszennej typ 500 Adam Furgała
- 1 szklanka ciepłej wody
- 1 jajko z Gochówki FABRYKA Deli
- łyżka oleju rzepakowego Buenata
Wykonanie:
- Ugotuj kaszę zgodnie z instrukcją, ok. 15 minut.
- Podsmaż na patelni drobno pokrojoną cebulę.
- Wystudzoną kaszę wymieszaj z cebulką i rozkruszoną w palcach bryndzą, dodaj posiekaną miętę, sól i pieprz.
- Składniki ciasta zagnieć w dużej misce lub w malakserze, jeśli konsystencja będzie zbyt luźna dodaj nieco więcej mąki. Odstaw ciasto pod przykryciem na kwadrans.
- Rozwałkuj porcję ciasta bardzo cienko, wykrój szklanką kółka, nałóż na każde z nich farsz i zlep nadając formę pierożka. Powtarzaj wszystkie czynności aż do wyczerpania składników.
- Gotuj pierogi w osolonym wrzątku porcjami.
Tekst: Agata Koton
Foto: Aga Sochal