Halloumi to ser idealny na ruszt, ponieważ mimo podgrzewania nie topi się, za to cudnie rumieni. Ser ten powstaje z mleka, które podgrzewa się do odpowiedniej temperatury, następnie łączy z podpuszczką, formuje, odciska i zaparza. Halloumi ma ciekawą “skrzypiącą pod zębem” strukturę. Po ugrillowaniu wygląda bardzo dekoracyjnie. Warto go zestawić z owocami – polecam plastry pomarańczy, brzoskwinie, truskawki, ale także sezonowa zielenina ładnie się z nim łączy.
Mój tegoroczny pomysł na halloumi jest nietypowy, bo podaję go na blanszowanych młodych liściach botwinki i szpinaku, do tego miksu dorzucić można sparzoną pokrzywę, mangold, albo grillowaną rzymską sałatę. Warzywa należy delikatnie podgotować na parze albo zblanszować na patelni. Podaj je jak wolisz, na talerzu lub na grzance – bardzo to jest miłe, nieskomplikowane jedzenie!
Składniki:
- 1 kawałek halloumi z Śródborska Manufaktura Serów podzielony na plastry
- pęczek botwinki Gospodarstwo Ekologiczne Zając
- młode liści szpinaku Bukiet Smaków
- dwa ząbki czosnku
- płatki migdałów Bals’Amore
- sól i pieprz
- oliwa z oliwek Smaki Portugalii
- opcjonalnie grzanki z dobrego jasnego chleba np. z Vege Kiosku
Wykonanie:
- Liście botwinki włóż do naczynia do gotowania na parze lub na patelnię z niewielką ilością wody – w obu przypadkach przykryj pokrywką.
- Gdy młode buraczki delikatnie zmiękną, przełóż je na patelnię, dodaj odrobiną oliwy, szpinak, posól, popieprz, a pod koniec dodaj czosnek posiekany w cieniutkie plasterki i płatki migdałów.
- Plastry halloumi wrzuć na rozgrzany ruszt. Opiecz je z obu stron aż do uzyskania ładnego wzoru na skórce. Halloumi można zrobić nad ogniskiem, na grillu albo na patelni grillowej.
- Przygotowaną wcześniej zieleninę wyłóż na talerz albo na grzanki, skrop dobrą oliwą, a na wierzchu niech zaistnieje plaster ciepłego halloumi.
Tekst: Agata Koton
Foto: Aga Sochal