Portugalska oliwa znana jest ze swojego nietuzinkowego charakteru. Na krańcach Europy, u wybrzeży Atlantyku oliwa stosowana jest na miliony sposobów, nigdy z umiarem, zawsze za to z zachwytem i uznaniem. Zachęcamy do tego podejścia serwując Wam oryginalny rodzinny przepis na ciasto oliwne. Recepturą podzieliła się z nami Marzena Gregier-Franco ze Smaków Portugalii. W Portugalii mąka oryginalnie zawiera już drożdże, dlatego zmodyfikowałam recepturę wzbogacając ją o dodatek proszku do pieczenia. Moura to region Portugalii słynący ze znakomitej oliwy, to stąd pochodzi najprzedniejszej jakości oliwa Angélica, której użyłam do ciasta, jej kwasowość wynosi 0,1% – nie da się lepiej!
Gdy ciasto będzie się piec, nalej nieco oliwy do ceramicznego kubeczka, powąchaj, spróbuj jej bez dodatków, odkryj jakie nuty w niej grają. Ta oliwa jest arcypyszna w najczystszej postaci – owocowość finezyjnie łączy się tu z pikanterią… jeśli masz w domu inne oliwy, porównaj zapachy i smaki. To świetna zabawa i nauka, dopiero próbując zaczynamy doceniać subtelności, które o oliwie stanowią. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat oliwy wpadaj do Smaków Portugalii – Marzena i Gonçalo to certyfikowani oliwoznawcy i niejednego rozkochali bez pamięci w portugalskich oliwach. To dobra miłość, warto dać się ponieść!
Nasz rada: do ciasta wspaniale pasuje skórka otarta z pomarańczy. Tym razem podaliśmy je z cukrem pudrem, pyszne jest także z kulką dobrych lodów waniliowych.
Składniki:
- 250 g mąki pszennej EKO od Adama Furgały
- 100 g cukru trzcinowego EKO Eco4You
- 250 ml miodu lawendowego EKO Smaki Portugalii
- 1, 5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 6 jajek EKO z Gochówki Fabryka Deli
- 250 ml portugalskiej oliwy z oliwek Smaki Portugalii
Wykonanie:
- Oddziel żółtka od białek
- Do żółtek dodaj cukier – ubij na puszystą, jednolitą masę, pod koniec ubijania wmieszaj miód, a cienką strużką wlej do całości oliwę. Wymieszaj dokładnie.
- Z białek ubij pianę. Do piany dodaj frakcję suchą tj. mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Dodawaj ją powoli nagarniając szpatułką, w przeciwnym wypadku masa osiądzie, straci swą puszystość, która jest pożądana.
- Na samym końcu połącz jedną masę z drugą – tu znowu niewskazany jest pośpiech, rób to powoli, małymi porcjami przy pomocy szpatułki.
- Okrągłą formę o średnicy 24 cm wyłóż papierem do pieczenia i wysmaruj oliwą, nałóż ciasto.
- Piecz w temperaturze 170 stopni przez około godzinę, warto pod koniec pieczenia dla pewności zrobić test suchego patyczka.
Tekst: Agata Koton
Foto: Aga Sochal